reklama

Ribollita pre začiatočníkov

Dámy a páni, toto bol blog, ktorý dosiaľ neuverejnil nijaký recept. Česť jeho pamiatke. Teraz nasleduje recept:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ribollita je toskánska špecialita a úplne pravú a ortodoxnú nejedol okrem pravých Toskáncov asi nik. Robí sa totiž 3 dni a jej základom je minestrone, toľko oficiálne informácie z internetu. Kedysi to bolo jedlo chudobných. Zeleninová polievka, ktorá sa nedoje (buď sa jej navarí veľa, alebo je fakt hnusná), na druhý deň sa prevarí znova, čím krásne zhustne. Čo sa znova nedoje, do toho sa ešte na tretí deň povhadzuje chlieb a zapečie sa to. Delicious.

Neoficiálnu verziu nám poskytli Slováci, ktorí sa cestou zo Švédska do Dánska na rok zastavili v Taliansku a recept získali od storočnej susedky. Celkovo museli pôsobiť výnimočne zanedbane a primitívne, lebo ich všetci susedia rok vytrvalo poúčali, ako sa tie špagety majú vlastne variť a nosili im bedne ovocia z vlastnej záhradky, keď videli, aké hnusobstvá si boli ochotní kúpiť v supermarkete (tutto artificialle!!!!!!! vyhadzovali rukami do neba, niekedy použili aj tvrdšiu nadávku, naznačujúci obmedzenosť až stupiditu: "Tedeschi!*")

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na recepte ma oslovuje štýl hoď-tam-čo-máš-zamiešaj-prevar-premixuj-a-je-to. Je to zdravé a keď máte radi všetky základné dochucovadlá olivový olej, cesnak, soľ, tymián a rozmarín, neváhajte, spolu je to fantastico. Okrem toho je to taký multi-kulti recept, pomiešané zvyšky a predsa fajn spolu, Toskánci by sa určite chytali za hlavu, ale takto po našom je to rýchlejšie, fakt.

Preparazione:

1. Uvar 3-4 mrkvy (najskôr ich očisti a nakrájaj na stredne veľké kúsky, ak si veľký a silný chlap-baník, môžeš aj viac), nejakú cibuľu, pór a zeler nakrájaný na kúsky. Var vo vode, nie ako ja, keď som prvý krát varila zemiaky, voda je pomerne dôležitá. Var do zmäknutia (to je tak cca. dosť dlho) bez soli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Pridaj 2 konzervy fazule. V Toskánsku tú fazuľu musia uvariť osobitne, na Slovensku nemusíš. Pod fazuľou nemyslím tú zelenú, strúčiky, ale takú tú pôvodne sušenú (asi), také tie maličké "guľky fazuľkovitého tvaru". Myslím, že to má byť biela fazuľa, nesmie byť červená. Alebo to musí byť červená a nesmie byť biela, nedokážem si to zapamätať. V každom prípade sme skúsili obe verzie a rozdiel je len v konečnej farbe polievky, svetlá verzia sa mi páči viac. Nekupuj fazuľu v pretlaku. Ak inú nedostať (ako u nás), prepláchni vodou. Nekupuj fazuľu v čili omáčke (napr. preto, lebo mne nechutí a ani prepláchnutie nepomáha). Prevar polievku ešte raz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Rozmixuj. Rozmixuj to celé alebo len polovičku podľa vzťahu, ktorý máš k voľne plávajúcim kúskom Čohosi v polievke. Originálny recept hovorí, že premixovať treba asi tak polovičku celej zmesi. Janka to robila tak, že naberačkou vyberala pevné kusy z polievky a mixovala ich v osobitnej nádobke ponorným mixérom. Tak to robíme aj my, aj keď sedliacky rozum napovedá, že sa dá použiť aj taký ten veľký kuchynský robot, ktorý to urobí rýchlo. Ale zas ho treba dlho umývať, nevyberieš si. Ak si sa rozhodol pre napoly premixovanú verziu, vyzerá to tak, že tá zelenina mohla byť nakrájaná nie na stredne veľké kúsky, ale na trochu menšie, do úst vopchateľné. Ale v tejto fáze je už neskoro.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Už je to vlastne hotové a ešte stále je to všetko bez soli. Na ochutenie pridaj tymián, krásne vonia. Je to už akurátne husté, ale stále nudné. Podáva sa trochu sofistikovanejšie.

5. Ribollita sa podáva v hlbokom tanieri posypaná parmezánom (samo, že strúhaným) a poliata lyžičkou olivového oleja, v ktorom si roztlačil cesnak (1-2 strúčiky na 1-1,5 dl oleja) a zmiešal to s rozmarínom. (Deťom dochucovadlá vynechaj.) Teraz to môžeš posoliť. Tá soľ neprejde celou polievkou a zelenina si zachová svoju charakteristickú chuť (t.j. takú trochu inú, ako sme zvyknutí zo slovenských školských jedální a výživných Maggi vrecúšok).

6. K ribollite sa podávajú hrianky. My robíme obyčajný najlacnejší toastový chlieb opečený na slanom dánskom masle, do zlata, žltučka, mňam, mňam, mňam. Do pravej ribollity sa tie hrianky/chlieb nahádžu a celé sa to zapečie, ponorená lyžička by mala ostať stáť. Ale my to jeme ako hustú polievku.

Toskánci sa už chytajú za hlavy, na nete som našla oveľa viac podivných receptov a prísad, ale nám to chutí takto. Áno, stále to považujem za taliansky recept. Dokonca aj malej chutí, keďže konzistenciou ribollita pripomína poctivé detské kašičky a nenúti človeka k neustálemu heroickému dokazovaniu svojich schopností sebazapierania pri každom podozrivo vyzerajúcom, neidentifikovateľnom kúsku Čohosi, čo Treba zjesť, lebo je to Zdravé.

POZOR!!! OPRAVA!!! ZMENA K LEPŠIEMU!!! (4.12.2006) Veľká a neodpustiteľná chyba v recepte sa stala, opravujem ju tu: rozmarín treba dať do po polievky a tymián do oleja s cesnakom. Teda nie, ako som písala, že tymián do polievky a rozmarín do oleja s cesnakom. Absolútna zmena chute!!! Tvrdia 2 zo štyroch ribollitu ochutnavších Slovákov v Dánsku.
Venované zdravo podozrievavej Uchani

* Nemci!

Martina Balogová

Martina Balogová

Bloger 
  • Počet článkov:  105
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sandwich maker. Na nejaký čas býva v Dánsku. Poštovú schránku s nápisom martina.balog má zavesenú na gmail.com. Zoznam autorových rubrík:  Ľudské, tak akurátneDánskoKrížom-krážom, kde som domaNerozumiemKeď mlčanie nepomáhaMalilinkostiSvätuškárenieSúkromnéiba na mojom bloguTajný šuflík úplne naspodu

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu